KALENDARIUM Centrum Kultury i Sztuki w Koninie - MAJ 2016 r.

KALENDARIUM Centrum Kultury i Sztuki w Koninie - MAJ 2016 r.

Od początku maja Centrum Kultury i Sztuki w Koninie będzie koordynowało projekt „Tam, gdzie łąki umajone – realizacja filmu etnograficznego”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nadrzędnym celem zadania jest ochrona i upowszechnianie wiedzy na temat materialnego i niematerialnego dziedzictwa gminy Kramsk (powiat koniński) oraz aktywizacja i integracja społeczności lokalnej.

Zadanie zakłada realizację filmu dotyczącego zwyczaju stawiania kapliczek oraz odprawiania przy nich nabożeństw majowych. Jego celem jest utrwalenie i zapis odchodzących zwyczajów, które praktykowane były na terenach wiejskich, i które stanowią swego rodzaju widowisko o charakterze nie tylko religijnym, lecz również świadczącym o więzi w społecznościach lokalnych.

Projekt zakłada rejestrację opowieści o kapliczkach istniejących na terenie gminy, różnorodności ich form wraz ze zmianami, jakie pojawiały się na przestrzeni dziesięcioleci (od kapliczek wykonywanych przez rzemieślników po współczesne murowane), prac związanych z dekoracją i utrzymywaniem porządku wokół kapliczek, a także nagranie nabożeństw w wykonaniu mieszkańców gminy wspomaganych przez ludowy zespół wokalny.

Dla mieszkańców gminy zostaną również przeprowadzone warsztaty śpiewu białego.

Do 14 maja – wystawa „PLASTRY”

Miejsce: Galeria CKiS „Wieża Ciśnień” w Koninie

Wystawa jest wynikiem współpracy, przyjaźni, wspólnych działań artystów z Uniwersytetu Zielonogórskiego, których łączy podobne myślenie o sztuce. To swobodna improwizacja wymykająca się sztywnemu podziałowi na malarstwo, grafikę czy rzeźbę.

Artyści biorący udział w wystawie: Radosław Czarkowski; Agnieszka Graczew-Czarkowska; Magdalena Gryska; Helena Kardasz; Paulina Komorowska-Birger; Alicja Lewicka; Patrycja Wilczek-Sterna.

5 maja - Kinoprzedszkole

Miejsce: CKiS – Dom Kultury Oskard w Koninie, g. 9.30

To ogólnopolski projekt edukacji medialnej najmłodszych widzów. Temat majowego spotkania: „W moim domu mieszka zwierzątko. Jak się nim opiekować?”

5-6 maja – Komisja kwalifikacyjna 62. OKFA – Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby

Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Nadesłane filmy oceni komisja kwalifikacyjna, w której zasiądzie m.in. Lidia Duda – reżyserka, scenarzystka filmów i seriali dokumentalnych, Weronika Czołnowska - producentka, kuratorka filmowa, Waldemar Piątek – absolwent Wydziału Filologii Polskiej UW, w latach 1986-2007 dyrektor Filmoteki Narodowej, wykładowca historii filmu w studium Podyplomowym IBL PAN, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Ryszard Wojdak - koordynator ds. technicznych OKFA.

Wyniki preselekcji będą dostępne na stronie festiwalu www.okfa.ckis.konin.pl najpóźniej do 9 maja - wybrane filmy powalczą w czerwcu o Grand Prix 62. OKFA (9-12 czerwca 2016 r.) w 3 kategoriach: niezależnej, amatorskiej i studenckiej.

7 maja – Warsztaty dla zespołów ludowych

Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (Okólna 47a), g. 11.00-15.00

Warsztaty poprowadzi Piotr Dahlig – muzykolog, etnograf, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Katedry Etnomuzykologii w Instytucie Muzykologii UW.

9, 10, 11 maja - spektakl  „W krainie lodu” – partnerstwo z MDK

Miejsce: CKiS – Dom Kultury „Oskard” w Koninie

10  maja – 10 czerwca – Wystawa ilustracji do baśni Hansa Christiana Andersena

Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (Okólna 47a)

Zaczarowany świat baśni Hansa Christiana Andersena będzie można podziwiać na wystawie ilustracji w CKiS w Koninie od 10 maja do 10 czerwca.

Hans Christian Andersen (1805-1875) jest autorem około 150 baśni. Niektóre z nich są utworami oryginalnymi, inne powstały z inspiracji obcą literaturą, m.in. „Księgą tysiąca i jednej nocy”. Wiele jest opartych na motywach ludowych. Baśnie Andersena zawierają głęboki sens humanistyczny i posiadają uniwersalną, ponadczasową wartość - poprzez zaczarowany świat kwiatów i zwierząt, wróżek, dobrych i złych duchów ukazują ludzkie charaktery i problemy.

Na wystawie znajdą się ilustracje zarówno do najbardziej znanych baśni Andersena, ale także do innych, mniej popularnych, które warte są przypomnienia. Wystawa adresowana jest przede wszystkim do dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych.

Kurator wystawy, Maria Grażyna Szpyra od ponad 25 lat zajmuje się promocją polskiej ilustracji w Polsce i za granicą (plenery, warsztaty, wystawy i towarzyszące im wydawnictwa). Autorami ilustracji są wybitni polscy artyści, laureaci wielu nagród i wyróżnień, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji”.

10 maja – 10 czerwca - „(nie)zatrzymany czas...” – wystawa fotografii Arkadiusza Zalesińskiego

Miejsce: Galeria Za Progiem w CKiS w Koninie (Okólna 47a)

10 maja - Spotkanie Konińskiego Klubu Fotograficznego

Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (Okólna 47a), g. 18.00

13 maja - pokaz filmowy w ramach cyklu „Nostalgie filmowe”

Miejsce: Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie, g. 18.00

13 maja – Dzień Animatora Kultury – wręczenie statuetek „Kariatyda” oraz koncert Stanisławy Celińskiej

Miejsce: CKiS – Dom Kultury „Oskard” w Koninie, g. 18.30, bilet 40/60 zł

Co roku CKiS w Koninie organizuje Konkurs o statuetkę „Kariatyda”, którego celem jest uhonorowanie wyróżniających się animatorów kultury oraz osób wspierających kulturę na terenie subregionu konińskiego. W Dzień Animatora Kultury odbywa się uroczyste podsumowanie konkursu, wręczenie statuetek i podziękowań laureatom.

Wydarzenie uświetni koncert Stanisławy Celińskiej pt. „Atramentowa…”.

Stanisława Celińska – aktorka znana z wielu filmowych i teatralnych kreacji - śpiewa od dawna, ale jej ostatnie płyty cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Niezwykle szczera, naturalna mówi o ważnych sprawach, dzieli się swoim doświadczeniem i niełatwymi przeżyciami, wywołując wzruszenie.

W lutym tego roku na Gali Bestsellery Empiku Stanisława Celińska za album „Atramentowa…” odebrała statuetkę za najlepiej sprzedaną polską płytę 2015 r. Niepowtarzalne teksty do kompozycji Macieja Muraszko napisali m.in. Wojciech Młynarski i Muniek Staszczyk.

13-15 maja – NOC MUZEÓW

Miejsce: Konin

EUROPEJSKA NOC MUZEÓW W KONINIE

Po raz kolejny Konin, wzorem innych polskich i europejskich miast, włącza się w akcję Noc Muzeów. Przygotowaliśmy kilkanaście różnorodnych wydarzeń. W majowe noce 13, 14 i 15 oprócz stałych ekspozycji, można będzie obejrzeć specjalnie przygotowane wystawy, posłuchać wykładów, uczestniczyć w pokazach, warsztatach, projekcjach filmowych. W akcję włączyło się 15 instytucji.

Na wszystkie wydarzenia w ramach Nocy Muzeów wstęp jest wolny. Szczegóły: www.ckis.konin.pl

PROGRAM

Piątek 13 maja 2016

17.00 – 22.00 Mała Noc Muzeów / Młodzieżowy Dom Kultury

19.00 – 22.00 Warsztaty fotografii nocnej - cz. teoretyczna i wystawa zdjęć Franciszka Kupczyka „Pejzaż bez Ciebie” / FotoGaleriowiec ul. Powstańców Styczniowych 2

21.00 Nocne zwiedzanie Konina / Plac Wolności

Sobota 14 maja 2016

11.00 Kreski i Kółka - warsztaty dla najmłodszych  Jolanty Galikowskiej / Galeria Sztuki Zakątek

14.00 – 24.00 Koty Majowe / Galeria Pięknego Przedmiotu Giotto

16.00 – 20.00 wystawa Plastry / Galeria CKiS Wieża Ciśnień  

17.00 Wystawa prac autorstwa Jolanty Galikowskiej / Galeria Sztuki Zakątek

18.00 Obraz ubrany w dźwięki z czarnej płyty / Galeria na Glince

18.00 – 22.00 Europejska Noc Muzeów / Muzeum Okręgowe w Gosławicach

18.00 – 19.00 Poszukiwanie skarbów / teren Muzeum

19.00 – 21.00 Rzeczoznawca biżuterii i kamieni szlachetnych / zamek Muzeum

19.00 – 21.00 Koncert zespołów kameralnych PSM Konin / dziedziniec zamku Muzeum

18.00 „Nawet góry przeminą” / Kino Centrum

19.00 – 22.00 Warsztaty fotografii nocnej - cz. teoretyczna i wystawa zdjęć Franciszka Kupczyka „Pejzaż bez Ciebie” / FotoGaleriowiec ul. Powstańców Styczniowych 2

19.30 – 22.30 Wystawa grafiki Henryka Drzewieckiego i malarstwa Danuty Drzewieckiej / Galeria Sztuki Łaźnia

20.00 „Koneser” / Kino Centrum

20.00 Olbrzym i kurdupel – koncert + wizualizacje Lena Czerniawska / Galeria CKiS Wieża Ciśnień  

21.00 „Shirley – wizje rzeczywistości”/ Kino Oskard

22.00 – 6.00 „Sleep” Maxa Richtera (całonocna prezentacja muzyki)  / Galeria CKiS Wieża Ciśnień

22.00 Koncert Kamila Wasickiego i Wystawa zdjęć Marcina Olińskiego i Zdzisława Siwika „Muzyczny Konin” / Strefa K KDK

23.30 Złota dama / Kino Centrum

Niedziela 15 maja 2016

15.00 Realizm w malarstwie polskim i prezentacja obrazu  Władysława Maleckiego / Galeria Sztuki Zakątek

19.00 Warsztaty Fotografii Nocnej - multimedialne podsumowanie warsztatów / FotoGaleriowiec, ul. Powstańców Styczniowych 2

19.00 Imieniny u Zofii - wykład dr Barbary Kosmowskiej / Dworek Zofii Urbanowskiej

14 maja – Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Miejsce: CKiS – Dom Kultury Oskard w Koninie, g. 11.00, bilet 1 zł

Pokaz filmu dla dzieci „Robinson Crusoe”.

 

14 maja – Noc Muzeów w Galerii CKiS „Wieży Ciśnień”

Improwizowana muzyka Olbrzyma i kurdupla, „ośmiogodzinna kołysanka” Maxa Richtera, wystawa „Plastry” będąca efektem przyjaźni i poszukiwań twórczych artystów z Zielonej Góry oraz czytanie fragmentów książki Jonathana Crary’egoto propozycje Galerii CKiS „Wieży Ciśnień” na Noc Muzeów. Zapraszamy gorąco 14 maja.

Program:

g. 16.00 - 20.00 – „PLASTRY” to wystawa zbiorowa artystów, których twórczość wywodzi się z rozmaitych obszarów sztuki.

g. 20.00 - Koncert Olbrzym i kurdupel + wizualizacje Lena Czerniawska

Tomasz Gadecki i Marcin Bożek tworzą jeden z najbardziej intrygujących duetów na polskiej scenie muzyki improwizowanej i poszukującego jazzu. Na trzech dotychczas wydanych albumach udowodnili, że ich intuicyjne porozumienie ma w sobie coś z magii. W ich muzyce na pierwszym miejscu są emocje. Emocje te ubierają w dźwięki spontanicznie wydobywane z instrumentów.

Marcin Bożek - basista, improwizator, kompozytor.

Tomek Gadecki - saksofonista, w swojej twórczości na pierwszym miejscu stawia kreatywność i poszukiwanie prawdy do ostatniego dźwięku.

Lena Czerniawska - mam taki zwyczaj — rysuję do muzyki improwizowanej. Przetwarzam to, co słyszę i widzę. Dokumentuję, notuję, wyobrażam, reaguję, podglądam. Jestem rysownikiem, entuzjastą literatury i ornitologiem amatorem.

g. 21.45 - „24/7” Jonathan Crary „Późny kapitalizm i koniec snu” – czytanie fragmentów książki

W świecie zachodniego kapitalizmu ideałem jest nieprzerwana aktywność i dyspozycyjność – dwadzieścia cztery godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. W tak skonstruowanej rzeczywistości nie ma miejsca na sen; staje się on ekskluzywnym i nieco anachronicznym dobrem. Odwołując się do filozofii, filmów i dzieł sztuki, Jonathan Crary analizuje proces stopniowego zawłaszczania naszego czasu, w tym także snu, przez kapitalistyczną logikę wydajności i produktywności. Patrząc z tej perspektywy, sen okazuje się jednym z ostatnich przyczółków buntu i wolności jednostki. Śpijcie spokojnie!

Jonathan Crary wykłada historię sztuki współczesnej i estetykę na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Jest autorem wielu artykułów, tekstów do katalogów oraz książek.

g. 22.00 – 6.00 - „Sleep” Max Richter - całonocna prezentacja albumu koncepcyjnego afirmującego ludzki sen i tworzącego dla niego dźwiękową przestrzeń

Muzyka nowego projektu brytyjskiego kompozytora Maxa Richtera SLEEP trwa 8 godzin (tyle ile nocny odpoczynek) i jej zadaniem jest skutecznie ukołysać słuchacza do snu...

„To ośmiogodzinna kołysanka” - mówi kompozytor. Przełomowe, nowatorskie dzieło napisane zostało na fortepian, smyczki, instrumenty elektroniczne i partie wokalne bez słów. „To moja osobista kołysanka dla szalonego świata” - mówi Richter – „Manifest spokojniejszej strony naszej egzystencji”.

Richter wpadł na ten pomysł, ponieważ od dawna intrygowało go zjawisko snu.

Podczas przygotowań do tego nagrania, Richter korzystał z rad słynnego amerykańskiego neurobiologa Davida Eaglemana, aby zrozumieć, jak działa umysł podczas snu i w jaki sposób muzyka może wpływać na jego działanie, co w znacznym stopniu wpłynęło bezpośrednio na powstającą kompozycję.

Richter opisuje swoje nowe dzieło jako badanie mechanizmu snu. „To prawdziwy eksperyment, który ma na celu zrozumienie, jak doświadczamy muzyki w różnych stanach świadomości, zarówno podczas czuwania, jak i podczas snu, i zadanie sobie pytania dlaczego różni ludzie słuchają w różny sposób. Dla mnie ten utwór jest próbą zobaczenia, jak miejsce, w którym świadomość odpoczywa, staje się miejscem, w którym może pojawić się muzyka”.

14 maja - Noc Muzeów w kinie Oskard. Bezpłatny pokaz filmu „Shirley – wizje rzeczywistości”

Miejsce: CKiS – Dom Kultury Oskard w Koninie, g. 21.00, wstęp bezpłatny

Edward Hopper fascynował pisarzy, reżyserów i muzyków, ćmy barowe i bardów nocnego życia. Był malarzem nowoczesności - portretował życie w wielkim mieście. Obrazy Hoppera intrygują, bo są psychologicznymi zagadkami, zatrzymanymi kadrami z sytuacji, które za chwilę mają się rozegrać, albo właśnie się wydarzyły. Napięcie je rozsadza, ale nigdy nie widzimy momentu kulminacyjnego. Gustav Deutsch zaczyna swoje „wizje rzeczywistości” tam, gdzie kończy się narracja malarza. Wychodzi od kilkunastu najbardziej znanych prac artysty, które „ożywają”. Deutsch umieszcza w nich bohaterkę zbiorową, amerykańską everygirl o zwykłym imieniu Shirley, aktorkę offowego teatru, która przeprowadza widzów przez doświadczenie amerykańskiej rzeczywistości w pierwszej połowie XX wieku.

17 maja – Lekcje z filharmonią – edukacyjne koncerty dla dzieci – „Muzyka na blachę”
Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (Okólna 47a), g. 9.00, 10.00, 11.00, 12.00

Trąbka, puzon, waltornia, tuba... oni to mają zrobione na blachę! Ale jaka to blacha i ile jej jest? Muzycy sekcji dętej Filharmonii Kaliskiej odkryją przed młodą publicznością potęgę brzmienia instrumentów dętych blaszanych.

18-22 maja – 23. Jazz Festiwal JAZZONALIA

Miejsce: CKiS – Dom Kultury Oskard w Koninie, karnety 70 zł

ŚWIATOWE STANDARDY NA JAZZONALIACH

Stanisław Soyka, Wojciech Karolak, Grażyna Auguścik, Krzesimir Dębski, Wojtek Mazolewski - to gorące jazzowe nazwiska zapowiadające 23. Jazz Festiwal Jazzonalia. Już w maju przygotowaliśmy dla was 5 festiwalowych dni, koncerty znanych i młodych muzyków,  filmowy pokaz. Zapraszamy!

23. Jazz Festival rozpocznie się 18 maja w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Koninie – makroregionalnym konkursem improwizacji jazzowej. To jego druga edycja adresowana  do uczniów szkół muzycznych II stopnia województw: wielkopolskiego, lubuskiego i łódzkiego. Konkursowi towarzyszyć będą warsztaty prowadzone przez pedagogów Akademii Muzycznej w Poznaniu.

W czwartek 19 maja w sali klubowej CKiS-DK Oskard – Jazzowa Bitwa Szkół, w której udział wezmą uczniowie szkół z Wielkopolski. Bitwa jazzowa to projekt , którego celem jest prezentacja dorobku szkól muzycznych w zakresie kształcenia jazzowego, aktualnego poziomu uczniów, a także wymiana doświadczeń i potrzeba budowania środowiska jazzowego w Polsce.

W piątek 20 maja miłośnicy jazzu usłyszą NIKĘ LUBOWICZ - Nika’s Dream. To wokalistka jazzowa, pochodzi z Zakopanego z rodziny o silnej tradycji muzycznej. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Na scenie występuje od wczesnego dzieciństwa. Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Nika’s Dream” jest debiutanckim albumem artystki, którego premiera odbyła się w październiku 2015. Na płycie znajduje się 6 kompozycji autorskich), a także 3 standardy jazzowe w aranżacji artystki. Album Nika’s Dream otrzymał bardzo dobre rekomendacje, pochodzące od wybitnych polskich muzyków jazzowych. „Nika Lubowicz obdarowuje nas piękną płytą. Jej wokal zachwyca precyzją, świetnym frazowaniem, dynamiką, lekkością i łatwością improwizacji. Światowe standardy, niekiedy trudne (Giant's steps), wyśpiewane perfekcyjnie i zaimprowizowane brawurowo. Gratuluję i polecam tę płytę od serca!!!” Urszula Dudziak

Tego samego dnia na muzycznej scenie zagości STANISŁAW SOYKA & WOJCIECH KAROLAK TRIO„Swing Revisited” kameralnie, czyli „Blublula Revisited” to będzie wieczór największych przebojów klasycznego repertuaru jazzowego w wykonaniu czempionów jazowego i rythm’n’bluesowego czarnoziemu. "Swing Revisited" to najnowszy album Soyki oraz Roger Berg Big Band, szwedzko-duńskiej orkiestry big bandowej. Współpraca muzyków rozpoczęła się od spontanicznego jam session w trakcie warszawskiego koncertu big bandu. "Po prostu wymiękłem, z jaką czułością grali tę muzykę" - wspomina Stanisław Soyka. Album, który powstał z tego wyjątkowego połączenia energii, jest powrotem do złotych lat swingu. Wspólny projekt Stanisława Soyki i Tria Karolaka kontynuuje ten sam wątek, przenosząc go ze scenerii sal tanecznych lat 30. i 40. do późniejszego o dziesięciolecie lub dwa, mrocznego i gęstego od tłumu fanów i papierosowego dymu klubu jazzowego, w którym to samo „Hallelujah, I just love her so” śpiewał Ray Charles, a „Don’t get around much anymore” Nat King Cole.

ESKAUBEI & TOMEK NOWAK QUARTET zagrają o 20.30 w sali klubowej  CKiS – DK Oskard. Eskaubei i Tomek Nowak Quartet to zwycięzcy plebiscytu miesięcznika JazzPRESS na najlepszego polskiego wykonawcę jazzowego oraz najlepszy polski album jazzowy 2015 roku. Album "Będzie dobrze" to realizacja autorskiej koncepcji trębacza Tomka Nowaka, który zaprosił do współpracy topowych krakowskich muzyków oraz rzeszowskiego rapera znanego z łączenia rapu z graniem na żywo. Zespół tworzy pięć odmiennych osobowości: dwie wielkie nadzieje polskiego jazzu – Kuba Płużek i Alan Wykpisz, charyzmatyczny i doświadczony Filip Mozul, zasłużony undergroundowy raper Eskaubei i czuwający nad wszystkim, ceniony sideman Tomek Nowak.

W sobotę 21 maja o 19.00 w CKiS-DK Oskard usłyszymy GRAŻYNĘ AUGUŚCIK, której towarzyszyć będzie ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO. Koncert i płyta „Szeptem" to ukłon w stronę wyjątkowych utworów muzyki polskiej powstałych w II połowie XX. wieku. Usłyszmy kilka  czołowych przebojów z lat 50. i 60. poprzedniego wieku w nowoczesnej jazzowej aranżacji. Oprócz tytułowego „Szeptem”, w trakcie koncertu zabrzmią takie melodie jak „Pamiętasz, była jesień”, „Skrzypek Hercowicz", "Kasztany”, "Był taki ktoś" czy „Valse du mal".

WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET - EXCENTRYCY GRAJĄ FAJFY  to kolejna propozycja na sobotę. Zaproszenie zespołu Wojtka Mazolewskiego przez legendarnego reżysera Janusza Majewskiego do obsady aktorskiej filmu „Excentrycy – po słonecznej stronie ulicy” opowiadającego o jazzie lat 50. zainspirowało muzyków do stworzenia projektu Excentrycy Grają Fajfy. Swingujący jazz tamtego okresu stał się punktem wyjścia do muzycznej podróży przez taneczne rytmy kolejnych dziesięcioleci, przetworzonych przez jazzowy, akustyczny kwintet. Podczas koncertów muzycy kwintetu łączą tradycję z nowoczesnością.

W niedzielę 22 maja startujemy o 17.00 wspólnym koncertem KRZESIMIRA DĘBSKIEGO i BIG BAND Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie. Krzesimir Dębski, to kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny. Studiował w klasie kompozycji Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę pod kierunkiem Witolda Krzemieńskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Od 1980, jako lider zespołu jazzowego String Connection, koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Uczestniczył w wielu festiwalach. Od 1986 ograniczył działalność koncertową, poświęcając się twórczości kompozytorskiej. Skomponował ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych. Jest autorem muzyki do ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych, tworzy także muzykę teatralną (ponad 40 premier) i eksperymentalną. W 1991 podjął również działalność dyrygencką, a jego dyskografia jako dyrygenta obejmuje już kilkanaście tytułów, m.in. z muzyką filmową dla Sony Classical.

Festiwal zakończy o 19.30 pokaz filmu EXCENTRYCY CZYLI PO SŁONECZNEJ STRONIE ULICY. To film Janusza Majewskiego opowiadający niezwykłą historię jazzmana (Maciej Stuhr), który u schyłku lat 50. XX powraca z Anglii do Polski. Wraz z grupą ekscentrycznych muzyków zakłada swingowy big-band. Gwiazdą zespołu zostaje Modesta (Natalia Rybicka), wspólnie odnoszą wielki sukces. Muzyk szybko traci głowę dla uwodzicielskiej i tajemniczej femme fatale. Wkrótce zaczyna ich łączyć gorący romans. Jako król i królowa swingu ruszają w trasę koncertową po Polsce, a ich życie zaczyna przypominać hollywoodzki film. Czy uczucie okaże się prawdziwe?

Obok Macieja Stuhra i Natalii Rybickiej na ekranie prawdziwa aktorska uczta: popis wokalny da Sonia Bohosiewicz. W ekscentrycznego stroiciela fortepianów i geniusza muzycznego – Felicjana Zuppe wcielił się Wojciech Pszoniak. Za swoją rolę otrzymał nagrodę za najlepszą rolę drugoplanową na Gdynia Film Festiwal. Partnerują im: Anna Dymna, Adam Ferency, Jerzy Schejbal, Paweł Królikowski, Wiktor Zborowski. Obok zawodowych aktorów na ekranie debiutuje Wojtek Mazolewski.

PROGRAM

18 MAJA /ŚRODA/

MAKROREGIONALNY KONKURS IMPROWIZACJI JAZZOWEJ

10.00 / Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie

19 MAJA /CZWARTEK/

JAZZOWA BITWA SZKÓŁ

18.00 / CKiS – DK Oskard sala klubowa

20 MAJA /PIĄTEK/

NIKA LUBOWICZ NIKA’S DREAM

STANISŁAW SOYKA & WOJCIECH KAROLAK TRIO

18.00 / CKiS- DK Oskard sala widowiskowa

ESKAUBEI & TOMEK NOWAK QUARTET

20.30 / CKiS – DK Oskard sala klubowa

21 MAJA /SOBOTA/  KONCERT PREZYDENCKI

GRAŻYNA AUGUŚCIK & ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO

WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET - EXCENTRYCY GRAJĄ FAJFY

19.00 / CKiS-DK Oskard sala widowiskowa

22 MAJA /NIEDZIELA/

KRZESIMIR DĘBSKI & BIG BAND PSM KONIN

17.00 / CKiS-DK Oskard sala widowiskowa

EXCENTRYCY CZYLI PO SŁONECZNEJ STRONIE ULICY 

19.30 / CKiS-DK Oskard sala widowiskowa

SPRZEDAŻ KARNETÓW I BILETÓW JAZZ FESTIWAL JAZZONALIA 2016

KARNETY

Karnet: 70,00  zł na  wszystkie 3 dni Festiwalu ( 7 koncertów ) i ( 1 pokaz filmowy )

Sprzedaż karnetów od  5 kwietnia do 10 maja 2016

BILETY

Bilety: 80,00 zł na I  dzień Festiwalu (3 koncerty)

Bilety: 20,00 zł na III dzień Festiwalu ( 1 koncert ) i ( 1 pokaz filmowy )

Sprzedaż od 11 maja do 22 maja 2016 (w miarę wolnych miejsc)

ZAPROSZENIE NA II DZIEŃ

Zaproszenie na II dzień Festiwalu przysługuje przy zakupie karnetu i pojedynczych biletów

Sprzedaż internetowa na stronie www.ckis.konin.pl oraz w kasie CKiS-DK Oskard Al. 1 Maja 7a, Konin

tel. 63 242 38 49


ORGANIZATOR

Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

CKiS-DK Oskard

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie

20 maja – wernisaż fotografii Macieja Sypniewskiego „Berlin”

Miejsce: Galeria CKiS „Wieża Ciśnień” w Koninie, g. 18.00

W swojej wieloletniej drodze artystycznej Maciej Sypniewski sięga po różne strategie fotograficzne. Realizuje fotografie studyjne, dokumentalne, reportażowe, traktując je jako formę ekspresji twórczej, nośnik idei z właściwym sobie dystansem, ale i nieprzesadnym konserwatyzmem.

Najnowszy projekt konińskiego fotografa odwołuje się do street photography i  stara się wyciągnąć jej najistotniejsze walory. Ta forma fotograficzna jednocześnie w bardzo naturalny sposób sumuje obszar jego zainteresowań. Z jednej strony pokazuje swoisty antropocentryzm jego twórczości, z drugiej umieszcza podmiot fotografowany w szerszym kontekście, jak również pokazuje go w jak najmniej upozowany sposób, a jednak z uwzględnieniem sceny społecznego teatrum. Jeśli do tego dodać szczególną wrażliwość wizualną autora otrzymujemy pełną niuansów osobistą twórczą wypowiedź. (…)

21 maja – Kongres Kobiet – partnerstwo

Miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie

Organizator: Stowarzyszenie Koniński Kongres Kobiet

23-24 maja - Warsztaty śpiewu białego w ramach projektu „Tam, gdzie łąki umajone – realizacja filmu etnograficznego”, dofinansowanego ze środków MKiDN

Miejsce: GOK Kramsk

23.05 godz. 16.00 – 19.00

24.05 godz. 12.00 – 15.00

Adresaci: młodzież, członkowie zespołów ludowych, działających na terenie gminy Kramsk.

Biały głos, nazywany też naturalnym, jest archaiczną techniką wokalną charakterystyczną dla kultur tradycyjnych Europy środkowowschodniej. Przetrwał do dziś, choć już w bardzo niewielkim stopniu, także na polskiej wsi.

Warsztaty obejmują pracę z ciałem, czyli nad oddechem i z rezonatorami, ćwiczenia emisyjne w formie zabaw muzycznych z różnych kultur, co pozwala na pozbycie się fizycznych i psychicznych barier i otwarcie się na swój dany od natury głos oraz pracę nad repertuarem. Rozśpiewanie uczestników sprzyjać ma poznawaniu tradycji, stanowić też będzie zachętę do jej kontynuowania.

Prowadzenie: Agata Harz, z zamiłowania śpiewaczka, z wykształcenia orientalistka. Od lat praktykuje śpiewanie białym głosem tradycyjnych pieśni polskich, głównie z Lubelszczyzny, Podlasia i Mazowsza, a także poleskich i serbskich. Prowadzi autorski cykl nauki śpiewu głosem naturalnym "Wniebogłosy", który realizowała m.in. na Taborach, Festiwalach (np. Skrzyżowanie Kultur, Wszystkie Mazurki Świata, Akademia Muzyków Wędrownych, Dźwięki Północy, Klub Tyndyryndy Festiwalu w Kazimierzu) czy w ramach zajęć w Instytucie Kultury Polskiej UW.

Działanie przeprowadzone we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kramsku w ramach projektu „Tam, gdzie łąki umajone – realizacja filmu etnograficznego”, dofinansowanego ze środków MKiDN.

23-25 maja – Warsztaty teatralne „W cieniu sceny” w ramach projektu edukacyjnego „Teatr cieni – kopalnia możliwości”, dofinansowanego ze środków MKiDN

Od 23 do 25 maja odbędzie się drugie spotkanie warsztatowe dla grup z Turku, Trąbczyna i Słupcy (warsztaty II stopnia „W cieniu sceny”), podczas którego zespoły będą pracować z artystą Teatru Figur Kraków nad realizacją wybranego przez siebie scenariusza w technice cieniowej. Pierwsze warsztaty wprowadzające odbywały się od 27 do 29 kwietnia.

Edukacyjny projekt „Teatr cieni – kopalnia możliwości” ma na celu rozwijanie twórczego potencjału i stymulowanie kreatywności uczestników amatorskiego ruchu teatralnego, jak również wspieranie kadr w procesie pracy teatralnej z dziećmi. Założone  działania w nowatorski i nieszablonowy sposób popularyzują wiedzę o teatrze cieni.

Propozycja dedykowana jest dwóm grupom: zespołom teatralnym działającym w subregionie konińskim, wytypowanym do udziału w projekcie podczas marcowych 38. Konfrontacji Teatrów Dziecięcych „Przestrzenie Wyobraźni” w Kłodawie ( „Szpilka” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku, „Psia kość” z Miejskiego Domu Kultury i Szkoły Podstawowej nr 1 w  Słupcy oraz „Iskierki” z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Trąbczynie) oraz kilkunastu nauczycielom i instruktorom prowadzącym takie zespoły w całej Wielkopolsce.

W ramach zadania zostanie zrealizowany  cykl warsztatów poświęconych konwencji teatru cieni (dla dzieci 3 zajęcia wprowadzające – warsztaty I stopnia, a następnie 3 spotkania rozwijające temat – warsztaty II stopnia „W cieniu sceny”; dla dorosłych 5-dniowe letnie warsztaty teatralne „W gabinecie cieni” zakończone wieczornym pokazem etiud na plaży w Mikorzynie).

Finał projektu to prezentacja profesjonalnego spektaklu cieniowego Teatru Figur Kraków w Kopalni Soli „Kłodawa”, na poziomie 600 m pod powierzchnią ziemi.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Edukacja kulturalna.

25 maja – Środa z kinem niezależnym

Miejsce: CKiS – Dom Kultury Oskard w Koninie (sala klubowa), g. 18.00, wstęp bezpłatny  

Ostatnia przed wakacjami „Środa z kinem niezależnym” to retrospektywa filmów z festiwalu OKFA – Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. Prof. Henryka Kluby 2010 – 2014. Obejrzymy najlepsze krótkie metraże twórców skupionych wokół amatorskiego, studenckiego i niezależnego nurtu, nagrodzone w Koninie.

Wstęp bezpłatny.

27 maja – Kino Konesera „High – rise”

Miejsce: Kino Oskard w Koninie, g. 19.30

Doktor Laing wprowadza się do luksusowego apartamentowca. Pełen przepychu, zakrapianych imprez i szalonych orgii raj szybko zmienia się w prawdziwe piekło. W rolach głównych: Jeremy Irons, Sienna Miller, Tom, Hiddlestone.

31 maja, 1 czerwca – Eliminacje wielkopolskie do 17. Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS 2016”

Miejsce: Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Kleczewie, g. 11.00

Organizatorzy: CKiS w Koninie, M-GCK w Kleczewie.

Celem Przeglądu jest m.in. stworzenie amatorskim zespołom seniorów, solistom i instruktorom możliwości konfrontacji twórczości artystycznej. Do udziału w przeglądzie zapraszane są międzypokoleniowe zespoły artystyczne i osoby indywidualne (seniorów) w 4 przestrzeniach twórczych:

  • muzyka - zespoły wokalne, chóralne, instrumentalne, instrumentalno-wokalne, poezji śpiewanej, soliści i duety,
  • taniec – zespoły tańca, teatry tańca,
  • teatr – teatry dramatyczne, teatry jednego aktora, spektakle poetyckie, kabarety,
  • folklor - zespoły pieśni i tańca, zespoły śpiewacze, teatry obrzędowe, kapele ludowe, gawędziarze, którzy znają i posługują się gwarą danego regionu. Prezentowane teksty powinny opierać się na przekazach, legendach, anegdotach, baśniach ludowych.

Zgłoszenia do 10 maja. Szczegóły: www.ckis.konin.pl

KINO

01-12.05. – „Księga dżungli” | Przygodowy, Fantasy, USA, wersja-2D/3D Dubbing.

01-05.05. – „Ratchet i Clank” / PREMIERA | Animacja, Przygodowy, USA, wersja-2D/Dubbing.

01-05.05. – „Opiekun” / PREMIERA | Dramat, USA, wersja-2D Napisy.

01-05.05. – „Po tamtej stronie drzwi” / Horror, Indie, Wielka Brytania, wersja-2D Napisy.   

06-12.05. – „Wyznania nastolatki” / Dramat, USA, wersja-2D Napisy     

06-12.05 – „Cloverfield Lane 10” | Dramat, Sci-Fi, wersja-2D Napisy.  

14.05. – „Robinson Crusoe” | Animacja, Przygodowy, Belgia, Francja, wersja-2D, Dubbing.

13-26.05. – „Dzień matki” / PREMIERA | Komedia, USA, wersja-2D Napisy.

13-19.05 – „Mój przyjaciel orzeł” / PREMIERA |  Dramat, USA, wersja-2D Dubbing. 

23-30.05. – „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów ”  |  Akcja, Sci-Fi , USA, wersja-2D/3D, Napisy, Dubbing.

27.05. – „KINO KONESERA- High-Rise” | Dramat, Akcja, Sci-Fi, Wielka Brytania, 2D, napisy.

Szczegóły: www.ckis.konin.pl

Kontakt:

Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Instytucja kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

ul. Okólna 47a

62-510 Konin

tel./fax (63) 243 63 50, 243 63 51, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

www.ckis.konin.pl

Galeria CKiS „Wieża Ciśnień” w Koninie

ul. Kolejowa 1a

62-510 Konin

tel./fax (63) 242 42 12, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

CKiS – Dom Kultury Oskard w Koninie

Al. 1 Maja 7a

62-510 Konin

tel. (63) 242 38 49, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony