Konin miejscem dla młodych?

Konin miejscem dla młodych?

Na to pytanie i wiele innych związanych z potrzebami młodzieży szukali wspólnie odpowiedzi mieszkańcy Konina, którzy spotkali się na warsztatach będących początkiem ruszenia wspaniałego przedsięwzięcia, którego celem jest stworzenie M-LAB, czyli Laboratorium dla młodych.

 

Inicjatorką, twórczynią pomysłu jest Agnieszka Gołębiowska, osoba czynnie i z pasją zaangażowana w pracę na rzecz młodzieży w Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie. Projekt jest jednak całkowicie otwarty, z każdym dniem przybywa organizacji, instytucji i osób, które chcą by idea stała się rzeczywistością.

W warsztatach uczestniczyły osoby w różnym wieku: począwszy od młodzieży gimnazjalnej, aż po dorosłych. Osoby pochodzące z różnych środowisk, o różnym wykształceniu, zawodach, zainteresowaniach, jednak połączone jedną wspólną sprawą - stworzeniem w mieście miejsca dla młodzieży, w którym młodzi koninianie będą mieli szansę rozmawiać, rozwijać się, doświadczać, wspólnie uczyć, cieszyć, bawić, rozwijać zainteresowania, czuć się bezpiecznie.

Słowem kluczem rozpoczynającym warsztaty było: DLACZEGO? Dlaczego potrzebne jest miejsce dla młodych? Okazuje się, że zarówno młodzi, jak i dorośli dostrzegają te same powody, tu różnica pokoleń się zaciera. Obie strony wskazały, że głównym powodem jest podkreślenie, że młodzi ludzie to pełnoprawni mieszkańcy miasta. Warto w nich inwestować, bo miasto powinno być atrakcyjnym miejscem, w które będą się angażować i w przyszłości wpływać na jego rozwój.

W procesie warsztatowym zostały określone główne potrzeby młodzieży i wskazany dalszy kierunek działań - dotarcie do jak największej grupy młodych mieszkańców w szkołach i wspólne stworzenie mapy oczekiwań młodego pokolenia, wobec tego jak ma wyglądać miejsce dla nich.

M-LAB ma być stworzone przez młodych i dla młodych, dlatego w procesie powstawania najważniejsze jest uczestnictwo młodzieży i włączenie ich w aktywne tworzenie, to oni wykreują swoje M-LAB, dadzą mu życie, imię i charakter.

Warsztaty to początek wspólnej wielopokoleniowej idei możliwej do zrealizowania, idei na rzecz młodzieży.

Promocja MDK Konin

Fot. Anna Malkowicz

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Początek strony